Last minute zájezdy Letenky Čína další země

Počasí a podnebí v Číně

Čína je 3 největší země svou rozlohou. Díky tomu se zde můžeme setkat se všemi druhy počasí. Na severozápadě území Číny se převážně nacházejí pouště. Ve východní části leží nížiny a naproti tomu se jihozápadně rozkládají Himaláje a Tibetská náhorní plošina. Většina území se nachází v mírném až subtropickém pásmu. Pro Čínu je typické vlhké jaro a teplé léto. Přívětivé počasí je na jaře a na podzim. Rozdílné množství srážek v průběhu roku způsobuje v některých oblastech katastrofální sucha a na druhé straně opakované záplavy. Nejvíce sráže se vyskytuje v létě, díky monzumům od východu a jihovýchodu. Směr do vnitrozemí srážky ubývají. Letní měsíce nás překvapí díky západnímu proudění ničivými cyklony, zvanými tajfuny. Zatímco vysoce položené oblasti na severu země zažijí léto pouze na několik dnů v roce, jižní oblasti si mohou teplých letních dnů užívat osm měsíců.

Jižní oblast

Zde se nachází tropické podnebí (vlivem oceánu). Letní období, respektive od dubna do září nás překvapí teplotami dosahujícími k 37°C a častými srážkami. Zima je v jižní oblasti sice krátká a stejně chladná jako na severu. Zima se zde objevuje hlavně od ledna do března. Na jihovýchodním pobřeží se mohou objevit i tajfuny, které přinášejí silný vítr a deštivé srážky. Doporučené roční období pro návštěvu jižní Číny je podzim a jaro.

Severní oblast

Nejchladněji je na severu i včetně hlavního města Číny Pekingu (v Pekingu může být až přes nos - 20°C). Zima zde trvá od prosince do března. Zimy jsou velice chladné až suché. Naopak od května do září je sever slunečný. V létě je teplo, ale za to četné množství srážek. Letní teploty nepřesáhnou 24°C. V okolí Tibetské náhorní plošiny je arktické klima. Jelikož zde hory dosahují vysokých nadmořských výškách klima je suché a vzduch řidký. Zimní teploty dosahují až -20°C. Severozápad je chudý na srážky a v období zimy se teploty pohybují hluboko pod bodem mrazu. V období léta je dobré se této oblasti raději vyhnout (denní teplota může dosáhnout nesnesitelných 47°C). Nejvhodnější období pro návštěvu této oblasti je na jaře a na podzim.

Střední oblast

Je to jedna z nejúrodnějších a nejobydlenějších oblastí. Jsou zde průmyslová velkoměsta a nesourodé oblasti - tím myslím území s malou nadmořskou výškou až po velehorské oblasti s nadmořskou výškou přes 7 000 m. Zde je klima vnitrozemské. Tím se myslí teplá vlhká léta, které trvají zhruba od dubna do října. V zimě teploty klesnou až pod bod mrazu

Počasí v Tibetě

Tibet patří mezi jedno z nejdrsnějších míst co se týká počasí. V létě se teploty pohybují okolo 30°C. Naopak v zimě teploty klesnou na - 25°C. Tudíž výkyvy v teplotách jsou velké. Sluneční záření je v Tibetu velmi intenzivní (město se nazývá Slunce City).

Nejvyšší teploty jsou v oblasti Turpanu, kde je průměrná denní teplota 40°C. Nejnižší teploty se pohybují okolo – 28° C. Co se týká jednotlivých měsíců tak průměrně nejvyšší teploty jsou v červenci a naopak nejnižší v lednu. Překvapivě i průměrné srážky jsou nejvíce v červenci. Nejvlhčí oblast je kolem pobřeží.

Počasí v Číně on-line

Click for Hongkong, Hong Kong Forecast Click for Peking, Beijing Forecast Click for Šanghaj, Shanghai Forecast Click for Chang-čou, Zhejiang Forecast